ÇİFTÇİNİN SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI

22 Ağustos 2019 17:50
 ÇİFTÇİNİN SORUNUNU  MECLİSE TAŞIDI

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, geçen yılın sertifikalı tohum kullanım desteği ödemelerini alamayan Eskişehirli çiftçilerin sorunlarını, yazılı soru önergesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

Destekler yetersiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çiftçilere verilen sertifikalı tohum hibe ve banka kredisi desteklerinin üretim maliyetleri analiz edilmeden dağıtıldığı eleştirisini getiren Dr. Jale Nur Süllü, “Yetersiz kalan desteklerin gecikmesi ise zaten zor durumda üretimini gerçekleştirmeye çalışan çiftçimizi, daha da zora sokmaktadır.”dedi.

Enflasyon karşısında

Eskişehir’de Ocak-Şubat aylarında çiftçilerimize ödenmesi gereken geçen yıla ilişkin tohum desteği ödemelerinin halen gerçekleşmemesinin, Ekim ayında hasat kaldıran çiftçimyi ekonomik açıdan sıkıntıya soktuğunu belirten Süllü, bu gecikmenin, üreticinin enflasyon karşısında ezilmesi sonucunu doğurduğunu belirtti.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

EMİRDAĞLI

22 Ağustos 2019 20:23
Devlet çiftçinin arkasında durmuyor ,çiftçi bitti diyenler, daha kaç çeşit destekleme olacaktı takip ediyormusunuz acaba. Bu işler üç kuruşluk hobi fidesi dağıtmaya benzemez.

bilirkişii

23 Ağustos 2019 10:44
sayın süllü enfilasyon karşısında yoksullaşan eskişehir halkına gülerek eylenerek yapılan % 43 kalabak zammı için neden hiç konuşmadınız

mustafa

23 Ağustos 2019 09:09
çiftçinin tek sorunu işini bilmeden babadan deden gördüğü kadar yapmak. Ziraat odaları yatma yeri hiç bir destekleri yok. Çiftcileri bilinçlendirip gereksiz su kullanmamayı sadece arpa buğday ekmek yerine toprağa uygun alternatifler sunulmalı. Ama malesef Zirrat odaları sadece para toplayan 3 - 5 çalışanın tatil yeri halinde. Önce bunların düzelmesi lazım. Yoksa çiftcinin bir derdi yok. hepimizde son model traktörler biçer döver olmayan köy yok bizim köyde 5 tane var.