Beş bin yıllık miras, BAKIR!

16 Aralık 2017 13:04
 Beş bin yıllık miras, BAKIR!

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen “Beş Bin Yıllık Miras: Geleneksel Bakır El Sanatları” sergisi, sanatseverlere kapılarını açtı.


Sanatçı Selçuk Uğurluel’in eserlerinden oluşan serginin açılışına, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal ile çok sayıda davetli katıldı.
Serginin açılışında konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, “Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezimiz, Nisan ayından bu yana halkımıza hizmet veriyor. Türk kültürünü, İslam kültürünü, medeniyetimizi, bilim tarihimizi aktarmak ve gelecek kuşaklara tanıtmak merkezimizin temel görevlerinin başında geliyor. Burada bilim tarihi müzemiz, musiki müzemiz, dün açılışını yapmış olduğumuz uzay zaman noktası ve matematik noktası gibi kurulu birimlerimiz var. İnşallah yakında okul öncesi çocuklar için matematik eğitim birimimiz de faaliyete girecek. Yani burayı sadece müze konseptli bir merkez olarak görmüyoruz. Sürekli işleyen canlı bir merkez haline dönüştürmek istiyoruz. Bu aktiviteleri yaparken de zaman zaman bu tür sergilere yer vereceğiz. Tabii burada bulunan sergimizin özelliği, geleneksel Türk sanatının örneklerinin bulunması. Başta Selçuk Bey olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Biz de elimizden geldiğince Türk sanatlarına gönül vermiş sanatçıların ürettikleri eserleri bu merkezimizde halkımızla buluşturmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"El emeği eserler göz alıcı ihtişamı hayranlığa sebep oluyor"
Sergiye ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını dile getiren Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal ise “Tarih boyunca insanoğlunun hayatını kolaylaştıran ve medeniyetin icabı olan gelişmelerde en büyük hissesi olan, doğuştan mahir ve sanatkâr olan Türk milletinin hünerli ellerinden çıkan objeler, sanatın tarihsel geçmişimizdeki yerini anlatmaya kafidir. El emeği ve alın teri karışımından oluşan, madde ve manayı bir araya getirerek ortaya konulan eserlerimiz, göz alıcı ihtişamı ile hâlâ bütün insanlığın dikkatini çekmekte ve hayranlığa sebep olmaktadır. Milli gururumuzu okşayan Türk sanatının bu müstesna eserlerinin unutulmaması ve günümüzde de Selçuk Uğurluel gibi temsilcilerinin varlığı, geleceğe ilişkin ümitlerimizi tazelemektedir” ifadelerini kullandı.
Sergi açılışı, konuşmaların ardından sanatçı Selçuk Uğurluel’in eserlerini tanıtmasıyla sona erdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.