PROJEYE ESOGÜ DESTEĞİ

22 Ekim 2019 17:03
  PROJEYE ESOGÜ DESTEĞİ

TÜBİTAK tarafından desteklenen “Kışlık Sebze Yetiştiriciliğinde Hat ve Çeşit Geliştirme Projesi”nin tanıtım toplantısı Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın da katılımlarıyla Ankara’da yapıldı.

Kaynaklar korunacak

Proje paydaşı üniversitelerden biri olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) adına Rektör Prof. Dr. Kemal Şenocak da projenin marul hat ve çeşit ıslahı kısmında görevli olan ESOGÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Kenan Sönmez ile birlikte toplantıya katıldı.ESOGÜ’nün de katkı sağladığı proje ile ülkemizde yeni çeşit ve hatların ıslah edilmesi, kendi genetik kaynaklarımızın korunması ve değerlendirilmesi, ülkemiz ekonomisine ihracat katkısı sağlanması ve ithalatın önlenmesi hedefleniyor.

Gen havuzları genişleyecek

Kaynakların korunmasıyla kışlık sebze tohumculuğunda yerli tohum kullanım oranının orta vadede % 1’den %30’lara, uzun vadede ise % 50‘nin üzerine çıkarılması amaçlanıyor. Bu amaca ulaşmak için özel sektör, kamu ve üniversitelerin işbirliği ile kışlık sebze türlerinden ülkemiz üretiminde ilk 10 sebze türü içinde yer alan ve yetiştiriciliğinde yabancı kökenli hibritlerin yoğun olarak kullanıldığı soğan, havuç, marul, kırmızı baş lahana ve brokolide gen havuzlarının genişletilerek, amaca uygun yeni hat ve/veya çeşitlerin geliştirilmesi öngörülüyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle